Gå til hovedindhold

Seneste nyt om coronavirus

Få seneste nyt om udviklingen af coronavirus, og hvordan situationen påvirker Ikast-Brande Kommune.

  • Læs op

Indhold

    Denne side fokuserer på lokale forhold i Ikast-Brande Kommune.

    Når du har modtaget en invitation til 3. stik (covid-vaccination) fra Sundhedsstyrelsen i din E-boks, kan du booke tid til vaccination på www.vacciner.dk

    Bestil tid til vaccination
    Du skal selv – måske ved hjælp fra dine pårørende - sørge for at bestille tid til vaccination på www.vacciner.dk (du skal bruge NemID ved bestilling).

    Hvis du ikke har et NemID, kan du bestille tid telefonisk.
    Region Midtjylland: Telefon 70 23 24 15
    (Hverdage kl. 8-19. Weekend og helligdage kl. 9-17).

    Transport til vaccination mod COVID-19
    Som udgangspunkt skal du selv sørge for transporten til vaccinationscentret. Evt. ved hjælp fra pårørende.

    Det er dog muligt at få hjælp til transport til et vaccinationssted, hvis:

    • Du er folkepensionist og er bevilget transport til læge og speciallæge - eller er førtidspensionist ( Du plejer at kunne få transport til læge ol.)

    Hvis der er behov for hjælp til transport, skal du kontakte Borgerservice senest dagen før du skal vaccineres på telefon: 99 60 43 43 på hverdage imellem kl. 11.00 – 12.00 (undtagen onsdag).

    Det er Region Midt, der står for teststederne i kommunen. Du kan finde oplysninger om teststeder og åbningstider på regionens hjemmeside:

    https://www.rm.dk/om-os/aktuelt/corona/test-for-smitte-med-coronavirus/coronatest_adresser/

    Spørgsmål og svar om test findes samme sted:

    https://www.rm.dk/om-os/aktuelt/corona/test-for-smitte-med-coronavirus/ 

    Hvornår skal du isolere dig?

    Du skal gå i isolation, når du:

    Du skal blive hjemme uden fysisk kontakt til andre, og:

    • Du må ikke gå på arbejde/skole/uddannelse eller til fx sport eller på indkøb.
    • Du må ikke være tæt sammen med de personer, du bor sammen med
    • Du må ikke få besøg.
    • Hvis du bliver nødt til at forlade dit hjem, fx fordi du skal testes, skal du bruge et CE-mærket mundbind.


    Hvordan skal du isolere dig?

    Bor du sammen med flere, skal du opholde dig og sove i et separat værelse.

    • Undgå kontakt med personer, du bor sammen med.
    • Brug dit eget toilet, hvis det er muligt. Ellers rengør kontaktflader hver gang du har brugt fælles bad og toilet.
    • Luft ud flere gange om dagen.
    • Prøv om du kan låne et sommerhus, en kolonihave eller lignede, så du ikke risikerer at komme i tæt fysisk kontakt med andre.

    I den situation at I er flere bofæller, der er testede positive, kan I dog godt isolere jer og sove i samme rum.

    Hvad med mad og indkøb?

    • Få andre (familie /samboer/venner) til at købe ind og lave maden til dig.
    • Du kan f.eks. få maden overbragt på en bakke uden for døren.
    • Når maden er spist, sætter du bakken udenfor døren igen.
    • Bed venner eller naboer om hjælp til indkøb.
    • Hvis du får varer leveret, så få dem stillet ved døren, så du ikke er i kontakt med den der leverer dem.

    Hvad med rengøring? 

    • Hvis du deler badeværelse med andre, skal du rengøre alle overflader grundigt (håndvask, vandhane, toiletsæde og skylleknap til toilet) inden det bruges af andre.
    • Brug dit eget håndklæde.
    • Brug flydende håndsæbe til håndvask.
    • Du skal rengøre alle håndtag og stikkontakter, du har rørt ved.

    Vær ekstra opmærksom på hygiejne og rengøring. Det gælder også dem, du bor sammen med

    • Vask hænder hyppigt og grundigt med vand og sæbe eller brug håndsprit.
    • Gør rent hver dag. Brug de rengøringsmidler, du plejer.
    • Rengør dørhåndtag, trykknapper, bordkanter, redskaber, greb.
    • Du skal vaske håndklæder, sengetøj og undertøj ved minimum 60 grader
    • Undgå at blande dit vasketøj sammen med andres .

    Hvornår er isolationen slut?

    • Med symptomer: Hvis du har haft symptomer, kan du gå ud af isolationen 48 timer efter, dine symptomer er forsvundet.
    • Uden symptomer: Hvis du ikke har haft symptomer, kan du gå ud af isolationen 7 dage efter, du fik taget en positiv coronatest.

    Særligt for dig:
    Som bor på kollegie/bofællesskab/efterskole

    • Undgå at benytte fælles køkken, når du er testet positiv.
    • Bed dine samboer/naboer/familie eller venner ude fra om at komme med mad til dig.
    • Du kan også opbevare noget mad på dit værelse.
    • Bed om hjælp til indkøb.
    • Deler I toilet så vær opmærksom på rengøring.
    • Aftal, hvis muligt, at du får separat toilet.

      Som ikke selv er smittet og bor på kollegie/bofællesskab med en, som er testet positiv

    • Du kan hjælpe med indkøb og mad, så den smittede kan holde sig isoleret fra jeres fællesarealer.
    • Tænk på, at det er en svær situation den smittede er i.

    Som bor i en stor familie med lidt plads

    • Prioriter, at I bruger ét separat værelse til den smittede.
      • Det kan fx være, at andre familiemedlemmer flytter flere sammen på et værelse.
    • Hvis I er flere i samme husstand, der er smittet, kan I isolere jer i samme værelse.


    Hvad med børn?
    HUSK: Du skal altid ringe til din læge, hvis det drejer sig om et barn under 2 år.  

    • Større børn kan isolere sig på deres værelse og få mad stillet foran døren på en bakke.
    • Mindre børn og/eller børn, der er meget syge, har brug for kontakt til en forælder.
    • Vær opmærksom på, at børn har behov for omsorg og kontakt som kram og trøst.
    • Aftal, hvem der kan gå i isolation med barnet – og hold jer adskilt fra resten af familien.
    • Hvis du har mindreårige børn, anbefaler vi, at du er sammen med dit barn og giver det omsorg.
    • Du skal altid være særlig opmærksom på god hygiejne og holde godt øje med, om barnet/børnene udvikler symptomer.

    Læs mere om børn og corona.

    Materiale fra Sundhedsstyrelsen:

    Vigtigt at vide som nær kontakt

    Til dig, der er testet positiv for ny coronavirus

    Til dig, der er nær kontakt til en person, der er testet positiv for ny coronavirus

    Til dig, der skal på frivilligt isolationsophold

    Frivilligt isolationsophold uden for hjemmet

    Har du ingen mulighed for at isolere dig i eget hjem, kan du være i målgruppen for at få tilbudt et frivilligt isolationsophold uden for hjemmet.

    Det er kommunen, som sammen med dig vurderer, om du kan få tildelt et isolationsophold uden for hjemmet.

    Du kan være i målgruppen for et isolationsophold uden for hjemmet, hvis du:

    • Bor sammen med mange mennesker i en bolig, hvor du ikke har nogen mulighed for at have dit eget værelse og derfor ikke kan holde tilstrækkelig afstand til de andre i din husstand (2 meter).
    • Bor sammen med en eller flere personer, som er i øget risiko for et alvorligt sygdomsforløb ved COVID-19, som du ikke kan holde sikker afstand til.
    • Bor sammen med voksne mennesker, som har svært ved at forstå og dermed følge anbefalingerne om, at du skal være isoleret – fx på grund af demens eller andre kognitive funktionsnedsættelser.

    Isolationsopholdet kan fx foregå på et nedlagt plejehjem. Du må ikke forlade stedet, mens du er i isolation og heller ikke modtage besøg udefra. Du kan få serveret tre måltider om dagen i forbindelse med opholdet. Du kan også få nogen til komme med din mad. Det skal dog ske efter aftale med personalet på stedet, og maden skal stilles uden for din dør.

    Du skal selv tage kontakt til kommunen ved at ringe:

    Hverdage kl. 09:30 - 13:00 på telefonnummer 99 60 43 23 / 99 60 43 01

    Læs mere om frivilligt isolationsophold.

    Har du brug for hjælp til smitteopsporing eller spørgsmål om din smitte, overholdelse af isolation eller hvis du er nær kontakt til en smittet, så kan du kontakte Styrelsen for patientsikkerhed (STPS). De har åbent alle ugens dage fra 8-22.00. Nummeret er 32 32 05 11.

    Kommunen har pga. de meget lave smittetal ikke længere sin egen smitteopsporingsenhed, men bistår STPS i nødvendigt omfang.

    Se mere om STPS her:

    https://stps.dk/da/sundhedsfare-og-beredskab/hotlines/

    Hvis du er i tvivl om din sundhedstilstand eller lignende i forbindelse med din smitte, så bør egen læge/vagtlæge kontaktes.

    Læs mere om at være smittet her:

    https://www.coronasmitte.dk/raad-og-regler/emner/smittet-

    https://www.sst.dk/da/Udgivelser/2020/Til-dig-der-er-testet-positiv-for-ny-coronavirus

    SognIncidenstalNye smittedePositivprocent
    Bording536,79173.2
    Faurholt457,8852.5
    Ejstrup446,43112.9
    Uhre391,3922.6
    Klovborg306,4432.1
    Christianshede280,9012.4
    Ikast277,26301.9
    Blåhøj259,0722.1
    Fonnesbæk247,67131.5
    Engesvang175,3851.3
    Isenvad161,9421.2
    Nørre Snede161,5541.5
    Brande154,67131
    Ilskov0,0000
    Hampen0,0000
    Skærlund0,0000
    Gludsted0,0000

    Baseret på tal fra SSI for perioden 24. - 30. november 2021