Skip to main content

Byrådets medlemmer 2018-2021

Her finder du en oversigt over byrådets medlemmer

Byrådet er Ikast-Brande Kommunes øverste politiske ledelse. Det består af 23 medlemmer der er valgt for perioden 2018-2021.

Venstre

Borgmester Ib Lauritsen (V)

Udvalgsposter:

  • Økonomi- og Planudvalget (formand)

Parti: Venstre

Adresse: Skyggevej 13, 7441 Bording

Telefon: 40 30 22 34

E-mail: iblau@ikast-brande.dk

Hent billede i høj opløsning

Kontakt til borgmestersekretær:

Eva Burgemann

Telefon: 99 60 40 13

E-mail: evbur@ikast-brande.dk

Palle Høj (V)

Udvalgsposter:

  • Økonomi- og Planudvalget
  • Arbejdsmarkedsudvalget

Parti: Venstre

Adresse: Rågevej 8, 7430 Ikast

Telefon: 20 24 99 98

E-mail: pahoj@ikast-brande.dk

Hent foto i høj opløsning

Lars Lyhne (V)

Udvalgsposter:

  • Kultur- og Fritidsudvalget
  • Sundheds- og Omsorgsudvalget (næstformand)

Parti: Venstre

Adresse: Enkehøj 49, 7330 Brande

Telefon: 40 95 35 18

E-mail: lalyh@ikast-brande.dk

Hent foto i høj opløsning

Henrik Engedahl (V)

Udvalgsposter:

  • Teknik- og Miljøudvalget (formand)

Parti: Venstre

Adresse: Jernbanevej 15, 7441 Bording

Telefon: 21 67 05 84

E-mail: henen@ikast-brande.dk

Hent foto i høj opløsning

Brian Sigtenbjerggaard (V)

Udvalgsposter:

  • Teknik- og Miljøudvalget
  • Erhvervs-,  vækst-  og bosætningsudvalget (næstformand)

Parti: Venstre

Adresse: Frisbækvej 8, 8766 Nørre Snede

Telefon: 23 95 38 66

E-mail: brsig@ikast-brande.dk

Hent foto i høj opløsning

Helle Mathiasen (V)

Udvalgsposter:

  • Kultur- og Fritidsudvalget (formand)
  • Sundheds- og Omsorgsudvalget

Parti: Venstre

Adresse: Brandevej 56, 7361 Ejstrupholm

Telefon: 28 70 26 62

E-mail: hemat@ikast-brande.dk

Hent foto i høj opløsning

Carl Jensen (V)

Udvalgsposter:

  • Teknik- og Miljøudvalget
  • Arbejdsmarkedsudvalget

Parti: Venstre

Adresse: Stakrogevej 3, Blåhøj, 7330 Brande

Telefon: 40 18 52 20

E-mail: jcjen@ikast-brande.dk

Hent foto i høj opløsning

Gert Bækgaard (V)

Udvalgsposter:

  • Børne- og Undervisningsudvalget (næstformand)
  • Kultur- og Fritidsudvalget

Parti: Venstre

Adresse: Skolevænget 26, 7430 Ikast

Telefon: 24 45 83 79

E-mail: gechr@ikast-brande.dk

Hent foto i høj opløsning

Thomas Østergaard (V)

Udvalgsposter:

  • Børne- og Undervisningsudvalget
  • Sundheds- og Omsorgsudvalget

Parti: Venstre

Adresse: Brunbjergvej 7, 7441 Bording

Telefon: 26 25 53 99

E-mail: thoos@ikast-brande.dk

Hent foto i høj opløsning

Konservative Folkeparti

Annette Mosegaard (C)

Udvalgsposter:

  • Erhvervs, - vækst- og bosætningsudvalget (formand)
  • Økonomi- og Planudvalget
  • Arbejdsmarkedsudvalget (næstformand)

Parti: Det Konservative Folkeparti

Adresse: Engvang 10, 7430 Ikast

Telefon: 28 10 08 12

E-mail: annmo@ikast-brande.dk

Hent foto i høj opløsning

Heinrich Rune (C)

Udvalgsposter:

  • Teknik- og Miljøudvalget
  • Sundheds- og Omsorgsudvalget

Parti: Det Konservative Folkeparti

Adresse: Nygade 68, 7430 Ikast

Telefon: 40 27 25 14

E-mail: herun@ikast-brande.dk

Heinrich Rune

Kirsten York Helms (C)

Udvalgsposter:

  • Børne- og Undervisningsudvalget

Parti: Det Konservative Folkeparti

Adresse: Kirkegade 5,-2, 7330 Brande

Telefon: 23 72 17 18

E-mail: kiyhe@ikast-brande.dk

Hent foto i høj opløsning

Socialdemokratiet

Frank Heidemann (A)

Udvalgsposter:

  • 2. viceborgmester
  • Økonomi- og Planudvalget (næstformand)
  • Sundheds- og Omsorgsudvalget (formand)

Parti: Socialdemokraterne

Adresse: Tjørnevej 44, 7442 Engesvang

Telefon: 22 45 12 12

E-mail: frsor@ikast-brande.dk

Hent foto i høj opløsning

Birthe Sørensen (A)

Udvalgsposter:

  • Arbejdsmarkedsudvalget (formand)
  • Teknik- og Miljøudvalget
  • Sundheds- og Omsorgsudvalget

Parti: Socialdemokraterne

Adresse: H C Andersens Vej 57, 7430 Ikast

Telefon: 20 66 80 77

E-mail: bisor@ikast-brande.dk

Hent foto i høj opløsning

Anne Ravn Bach (A)

Udvalgsposter:

  • Børne- og Undervisningsudvalget

Parti: Socialdemokraterne

Adresse: Ikke oplyst

Telefon: 28 29 73 30

E-mail: anrba@ikast-brande.dk

Hent foto i høj opløsning

Kirsten Hoffmann (A)

Udvalgsposter:

  • Teknik- og Miljøudvalget
  • Erhvervs, - vækst - og bosætningsudvalget

Parti: Socialdemokraterne

Adresse: Smedebækvej 13, Gludsted, 7361 Ejstrupholm

Telefon: 40 70 76 79

E-mail: kihof@ikast-brande.dk

Hent foto i høj opløsning

Inge Dinis (A)

Udvalgsposter:

  • Økonomi- og Planudvalget
  • Kultur- og Fritidsudvalget (næstformand)

Parti: Socialdemokraterne

Adresse: Søndergade 60, 7441 Bording

Telefon: 60 13 52 48

E-mail: injen@ikast-brande.dk

Hent foto i høj opløsning

Kasper Pauli Pedersen (A)

Udvalgsposter:

  • Børne- og Undervisningsudvalget
  • Arbejdsmarkedsudvalget

Parti: Socialdemokraterne

Adresse: Møllegade 27, 7430 Ikast

Telefon: 60 19 02 17

E-mail: kappe@ikast-brande.dk

Hent foto i høj opløsning

Dansk Folkeparti

Bo Sand Kristensen (O)

Udvalgsposter:

  • Økonomi- og Planudvalget
  • Sundheds- og Omsorgsudvalget

Parti: Dansk Folkeparti

Adresse: Bøgevænget 258

Telefon: 20 28 28 82

E-mail: bokri@ikast-brande.dk

Hent foto i høj opløsning

Simon Vanggaard (O)

Udvalgsposter:

  • 1 viceborgmester
  • Børne- og Undervisningsudvalget (formand)
  • Erhvervs-, vækst- og bosætningsudvalget

Parti: Dansk Folkeparti

Adresse: Svaneparken 267, 7430 Ikast

Telefon: 28 93 17 06

E-mail: sivan@ikast-brande.dk

Hent foto i høj opløsning

Trine Meldgaard (O)

Udvalgsposter:

  • Teknik- og Miljøudvalget (næstformand)
  • Børne- og Undervisningsudvalget

Parti: Dansk Folkeparti

Adresse: Kirkegade 30, 7430 Ikast

Telefon: 30 36 31 66

E-mail: trkri@ikast-brande.dk

Hent foto i høj opløsning

Fælleslisten

Henrik Kraglund (L)

Udvalgsposter:

  • Økonomi- og Planudvalget
  • Erhvervs-, vækst- og bosætningsudvalget

Parti: Fælleslisten

Adresse: Gunvorsvej Syd 10, 7330 Brande

Telefon: 40 17 20 00

E-mail: hekra@ikast-brande.dk

Hent foto i høj opløsning

Lotte Stoltenborg (L)

Udvalgsposter:

  • Kultur- og Fritidsudvalget

Parti: Fælleslisten

Adresse: Kærbyvej 3, 7330 Brande

Telefon: 20 99 10 46

E-mail: lotst@ikast-brande.dk

Hent foto i høj opløsning