Gå til hovedindhold

Økologiske forbindelser

Retningslinjer for økologiske forbindelser

Indhold

    RETNINGLINJER FOR ØKOLOGISKE FORBINDELSER

    1. I de områder, der er udpeget som "Økologiske forbindelser", må en ændret anvendelse af arealerne som eksempelvis nyt byggeri og tekniske anlæg ikke i væsentlig grad forringe spredningsmulighederne for dyr og planter og sammenhænge mellem eksisterende naturområder. I det tilfælde, hvor dette alligevel er tilfældet, skal der stilles krav om tiltag, der sikrer hensynet til mere sammenhængende natur, eller der skal etableres faunapassager, hvor dette er relevant.
    2. I de områder, der er udpeget som økologiske forbindelser, skal dyr og planters bevægelsesveje styrkes. I byudviklingsområder kan dette ske gennem indarbejdelse af naturværdierne i planlægningen og dermed sikring af højere kvalitet af byområderne.
    3. Økologiske forbindelser indenfor byzone skal styrke byernes rekreative og naturlige miljøer samt søges friholdt som rekreative forbindelser til det åbne land.
    4. I forbindelse med lokalplanlægning skal der arbejdes for, at de mindre, ofte ikke juridisk beskyttede naturområder, som er af stor værdi som trædesten og spredningsveje, beskyttes gennem den nye lokalplan.
    5. I de af kommunens skove, der er udpeget, skal det sikres, at der over tid skabes levesteder for et mangfoldigt dyre- og planteliv.

    RETNINGLINJER FOR POTENTIELLE ØKOLOGISKE FORBINDELSER

    1. De områder, der er udpeget som ”Potentielle økologiske forbindelser”, skal så vidt muligt friholdes for byggeri, anlæg og anden anvendelse, der kan forringe muligheden for at oprette nye naturområder og sammenhænge mellem eksisterende naturområder.
    2. I de områder, der er udpeget som potentielle økologiske forbindelser, er det intentionen, at dyr og planters bevægelsesveje skal styrkes. I byudviklingsområder kan dette ske gennem indarbejdelse af naturværdierne i planlægningen. Dette vil bidrage til en højere kvalitet af byområderne. Retningslinjen gælder også ved overførsel af arealer fra landzone til byzone gennem lokalplanlægning.
    3. Ved anlæg eller ombygning af veje, jernbaner eller lignende, der afskærer muligheden for at realisere potentielle økologiske forbindelser, som de er udpeget på kort, skal det samlede naturnetværk sikres på anden vis.
    4. Potentielle økologiske forbindelser indenfor byzone skal styrke byernes rekreative og naturlige miljøer og bør friholdes som rekreative forbindelser til det åbne land.

    MÅL

    • Vi vil beskytte og aktivt arbejde for at forbedre de økologiske forbindelser. 

    Økologiske forbindelser
    Økologiske forbindelser omfatter eksisterende ekstensive beplantningsarealer, skov, diger, gravhøje, vandløb og natur, der danner større sammenhænge i landskabet.

    Økologiske forbindelser er helt centrale i spørgsmålet om, hvordan vi kan opretholde en biologisk mangfoldighed på trods af biodiversitetskrisen.

    Dyre- og plantelivets udbredelse i naturen forandrer sig. For at undgå, at arterne uddør, skal vi give dem bedre betingelser for at tilpasse og sprede sig i naturen.

    Spredningsvejene ønsker Ikast-Brande Kommune at forbedre ved blandt andet at sætte fokus på de vigtigste naturområder som kildeområder for dyr og planter og ved at udpege områder til potentiel natur, potentielle økologiske forbindelser og arealer, som på sigt kan være med til at styrke det nuværende netværk.

    Velfungerende økologiske forbindelser udgør et væsentligt bidrag til at kunne efterleve de internationale mål, som Danmark har forpligtet sig at overholde i forhold til at standse tilbagegangen i biodiversitet. Derfor skal økologiske forbindelser for byggeri og større tekniske anlæg.

    Potentielle økologiske forbindelser
    Større og mere sammenhængende naturområder er en forudsætning for at bevare vores naturværdier og sikre stabile bestande af vilde dyr og planter.

    Indskrænkningen af naturen har medført, at de vildtlevende dyr og planter er sårbare. Vi kan konstatere, at bestandene går tilbage og i visse tilfælde lokalt udryddes, når de får vanskeligt ved at vandre mellem naturområder og blande sig med andre bestande. Derfor er der behov for, at vi sætter aktivt ind og både genopretter og etablerer ny natur på steder, hvor det kan skabe en mere sammenhængende natur.

    Det kan ske ved at udpege arealer, hvor vi kan etablere spredningsveje for dyr og planter mellem eksisterende naturområder. Det gør vi bedst ved at udpege områder i tilknytning til allerede eksisterende forbindelser eller at ved at skabe nye økologiske forbindelser mellem naturområder, der ikke er forbundet i forvejen.

    I forbindelse med lokalplanlægning og prioritering af tilgængelige midler til naturgenopretning skal hensynet til fremtidige økologiske forbindelser have stor vægt. Det kan være i form af etablering af levende hegn, vandhuller, mindre krat, skovbeplantninger eller ekstensive græsarealer, som kan være med til at forbinde eksisterende naturområder og gennem god planlægning ligeledes fremme integrationen af det åbne land med de grønne områder i byerne.

    Ændringer i Kommuneplan 2025
    I Ikast-Brande Kommuneplan 2025-2037 er navngivningen ændret fra Spredningsveje for dyr og planter/potentielle spredningsveje for dyr og planter til økologiske forbindelser/potentielle økologiske forbindelser, så det stemmer overens med De nationale interesser.

    Udpegningen af økologiske forbindelser i Kommuneplan 2025-2037 bygger videre på udpegningen i Kommuneplan 2021-2033, men der er foretaget enkelte ændringer. Til udpegningen er tilføjet diger og gravhøje (rundhøje) som elementer, der kan virke som forbindelser og ledelinjer for dyr og planter. Derudover er den tidligere banestrækning ”Den Skæve Bane” tilføjet, da de tidligere banearealer og skråningsanlæg ligeledes virker som forbindelser for dyr og planter. Der er tillagt bufferzone om de tilføjede arealer. Diger har fået en 2 meter-bufferzone, og rundhøjene en 2 meter-bufferzone fra højens fod. Den skæve Bane har fået en maks. 10 meter bufferzone omkring Banedanmarks/Naturstyrelsens arealer. Såfremt matrikler omkring banen er mindre end 10 meter er bufferzonen skåret af matrikelgrænsen.

    Tilføjelserne til de økologiske forbindelser har medført, at mindre arealer i udpegningen af potentielle økologiske forbindelser er blevet udpeget som økologiske forbindelser. Derfor skæres disse ud af de potentielle økologiske forbindelser. Der er ikke foretaget yderligere ændringer af de potentielle økologiske forbindelser.

    Fra Kommuneplan 2021 er der udpeget 690 ha flere økologiske forbindelser, så der er i Kommuneplan 2025 er 21.284 ha udpeget. Da flere af de potentielle økologiske forbindelser i Kommuneplan 2025 indgår i udpegningen af økologiske forbindelser, er udpegningen reduceret med 78 ha. Det samlede udlæg af økologiske forbindelser og potentielle økologiske forbindelser er øget med 612 ha.