Gå til hovedindhold
Indvindingstilladelse
Vand

Tyvkærvej 29 – Foreløbig indvindingstilladelse

Ikast-Brande Kommune har givet tilladelse til at etablere og prøvepumpe en ny boring og til at indvinde grundvand på Tyvkærvej 29, 7430 Ikast, samt til nedsivning af oppumpet grundvand fra prøvepumpning.

20. maj 2025
Ikon for indvindingstilladelse - et træ og dråber  - rød stregtegning

Indhold

    Tilladelsen er givet efter § 20 og § 21 i Vandforsyningsloven og § 19 i  Miljøbeskyttelsesloven.

    Link til tilladelsen 

    Ikast-Brande Kommune har lavet en miljøvurderingsscreening i forbindelse med, at tilladelsen blev udarbejdet.

    Klagemuligheder
    Det er muligt at klage over tilladelsen og/eller afgørelsen om, at der ikke skal foretages en miljøvurdering. Hvis du vil klage over screeningsafgørelsen og/eller tilladelsen, skal du klage til Miljø- og Fødevareklagenævnet. Du kan se klagevejledningen i tilladelsen.

    Klagefristen udløber 4 uger efter offentliggørelse.

    Klage over screeningsafgørelsen
    Alle kan klage over screeningsafgørelsen. Der kan klages over retlige spørgsmål ifølge Miljøvurderingsloven § 49, hvis man for eksempel ikke mener, at kommunalbestyrelsen har haft hjemmel til at træffe afgørelsen.

    Klage over tilladelsen:
    Det er kun parter, der har en individuel og væsentlig interesse i sagen samt visse organisationer, der kan klage over tilladelsen ifølge § 80 i Vandforsyningsloven.